Dobar i loš kolesterol, prijatelj i neprijatelj - kako to shvatiti?

Oh, ovaj nesretni kolesterol. Već napisano, prepisano o njemu. I autor ovih redaka nije mogao odoljeti - na istom mjestu. Ne samo da je on gotovo glavni neprijatelj čovječanstva - govorimo o kolesterolu, nego nas oduzima i gotovo svih zemaljskih užitaka.

Hrskava piletina na žaru, šašlik, crveni kavijar ispod konjaka, začinjena salama, "šećerna" hrskavica u želeu, škampi sa hladnim pivom - sve to bacite i zaboravite!

Ali nemojmo biti toliko kategorični. Treba postojati mjera u svemu i, što je najvažnije, sklad i ravnoteža. Vratit ćemo se ovoj misli više puta u cijelom članku..

Kao što postoji srebrna obloga, kako noć ne može „živjeti“ bez pratnje - dan, baterija „plus“, neće pokrenuti automobil bez „minusa“, tako postoji dobar i loš kolesterol.

Razvrstajmo ga po redoslijedu.

Što je kolesterol?

Govoreći običnoj osobi o kolesterolu, teško se suzdržati od uporabe nejasnih izraza i riječi: kortikosteroidni i spolni hormoni, žučne kiseline, vitamin D.

Objašnjavajući na "prstima", treba napomenuti osnovnu svrhu kolesterola - ovo je jedinstven građevinski materijal biološkog podrijetla. Njegova norma donosi svijetli, život pozitivnih emocija..

Za što se uopće radi ili je moguće bez nje?

Neposredni odgovor je ništa ne raditi:

  1. Bitan je za obnavljanje stanične membrane. Potonji odvaja sadržaj ćelije od vanjskog okruženja i štiti njezin integritet.
  2. Kada govorimo o hormonima, za razumijevanje vrijedi primijetiti: testosteron je muški hormon, estrogen je ženski. Njihova glavna svrha su seksualne funkcije. I ovdje je prisutnost kolesterola izuzetno važna..
  3. Izravno je uključen u tako važan i složen proces kao metabolizam (metabolizam).
  4. Kolesterol se etablirao kao aktivni "radnik" u proizvodnji žučne kiseline. Ona je glavna komponenta u razgrađivanju masti..
  5. U procesu čišćenja organizma od štetnih toksina i toksičnih tvari, ulogu kolesterola teško je precijeniti. On je taj koji "na vrijeme" isporučuje antioksidanse u krv.

Stvaranje (proizvodnja) neke tvari se događa u jetri - to je oko 80%. Drugi dio dolazi iz hrane.

Jetra igra važnu ulogu kako u proizvodnji kolesterola, tako i u regulaciji njegove količine..

Ako "preopteretite" jetru, tj. Redovito i neizmjerno konzumirate proizvode zvučene na početku članka, tada dolazi do njene disfunkcije.

Bit će potpuno neuravnotežen i "ubrizgati" će mu u krv ogromnu količinu kolesterola, s čime se tijelo ne može nositi.

Višak se ne može samostalno povući. Smještaju se na zidove posuda, poput masnih naslaga na odvodnoj cijevi kuhinjskog sudopera, gdje nemarna domaćica sve neselektivno izlije.

Radi pravednosti, treba napomenuti da sam kolesterol ne migrira u krvi, a protein mu služi kao "sredstvo" za to. U suradnji s njim, on vrši svoje kretanje kroz posude.

Upravo se ovaj biološki spoj naziva lipoprotein lipaza. Put uvelike ovisi o njegovoj aktivnosti - tamo gdje će masti „ići“ dalje. Ova složena organska "formula" ima i drugi naziv - lipoproteini. Prema količini proteina u njima, dolazi do stupnjevanja njihove korisnosti..

Postupno smo prešli na svojstva koja karakteriziraju ovu tvar..

Kolesterol i transportni protein

Što je dobro, a što loše?

Ne ulazeći u složene biološke procese koji se događaju u ljudskom tijelu i učinak kolesterola na njih, u svom najjednostavnijem obliku, vrijedi primijetiti sljedeće:

  • Dobro - sadrži lipoproteine ​​visoke gustoće (HDL).
  • Loše, odnosno - to su lipoproteini niske gustoće (LDL).

Ime su dobili ne slučajno. Razlog svih njihovih pozitivnih i štetnih utjecaja na unutarnje organe osobe.

To se nije teško sjetiti:

  1. Ako se lipoproteini male gustoće u krvi povećaju (loše), onda to pridonosi stvaranju sklerotičnih plakova u krvnim žilama i, kao rezultat, pojavi bolesti kardiovaskularnog sustava.
  2. Kolesterol s "pozitivnom" karakteristikom, naprotiv, na svaki mogući način uništava ove masne barijere, uklanjajući put krvi. To se događa uklanjanjem lošeg "brata" s plakova i prenošenjem ga u jetru, gdje se dalje razgrađuje..

Kao što razumijete, ova dva "antipoda" žive u svakodnevnom strašnom antagonizmu.

Normalni lipidni profil

Lipidogram je potreban za proučavanje procesa metabolizma masti, objektivno procijeniti funkcioniranje unutarnjih organa, spriječiti bolesti krvožilnog sustava, srca, jetre, žučnog mjehura.

Ovo je takav biokemijski test krvi.

Bolesti kod kojih se hitno provodi lipidni profil:

  • infarkt miokarda;
  • šećerna bolest tipa 1 i 2;
  • žutica ekstrahepatičke vrste;
  • pankreatitisa;
  • giht;
  • sepsa;
  • intoksikacija alkoholom;
  • hipotireoze;
  • opeklina bolest;
  • angina pektoris itd..

Što kaže lipidni profil zdrave osobe i što ju karakterizira?

Ako su pokazatelji referentne vrijednosti zdrave osobe unutar minimalne i maksimalne dopuštene, to jest u normi, tada to ukazuje na balans svih frakcija.

Tablica normalnog profila lipida (zdrava osoba), mmol / l:

IndeksMuškarcižene
Ukupni kolesterol3,22-5,663,22-5,66
Lipoprotein niske gustoće (LDL)2,22-4,821,97-4,54
Lipoprotein visoke gustoće (HDL)0,71-1,760,84-2,27
Lipoproteini vrlo niske gustoće (VLDL)0,26-1,070,26-1,07
Trigliceridi (neutralne masti)0,39-1,760,39-1,76
Aterogeni koeficijent2,2-3,52,2-3,5

Tablica pokazuje da se neke vrijednosti krvnih pretraga razlikuju kod muškaraca i žena - to se mora znati i uzeti u obzir prilikom subjektivne procjene vašeg zdravlja..

Omjer frakcije lipida i aterogeni koeficijent

Kao što je gore spomenuto, aterogeni koeficijent je u određenoj mjeri sažetak provedenog lipidnog profila. Izračunava se jednostavnim matematičkim operacijama, uzimajući za osnovu digitalne vrijednosti kolesterola različite gustoće - visokog (HDL) i niskog (VLDL i LDL), što je omjer tih vrijednosti.

  • ako je rezultat izračuna manji od 3, onda to ukazuje na značajan sadržaj "dobrog" kolesterola u krvi i minimalne izglede za razvoj ateroskleroze;
  • ako je vrijednost ovog koeficijenta od 3 do 4, s visokim stupnjem sigurnosti možemo govoriti o prisutnosti preduvjeta za razvoj srčanih bolesti i ateroskleroze;
  • ako je vrijednost viša od 5, to je već signal koji odmah poziva na sva zvona - bolest je u punom zamahu.

Uzroci patoloških promjena u analizi

Nakon provođenja lipidnog profila liječnik nastavlja s dešifriranjem. U prvoj fazi proučava i procjenjuje objektivne digitalne ukupne vrijednosti, kao i VLDL, LDL i neutralne masti (TG).

Kao što je ranije napomenuto, veći je višak ovih pokazatelja od norme, veći je rizik od ateroskleroze..

Zaključci o patološkim nepravilnostima mogu se donijeti aterogenim koeficijentom i prekomjerno malim sadržajem lipoproteina visoke gustoće.

Patološki čimbenici koji utječu na visoki aterogeni indeks:

  • ciroza jetre i hepatitis;
  • bolest mokraćnih organa;
  • kvarovi štitnjače povezane s njegovom bolešću;
  • pankreatitis i bolest šećera - kao popratne okolnosti bolesti gušterače;
  • prekomjerna konzumacija hrane pripremljene prženjem i upotrebom masti, margarina, maslaca (pržena riba, meso), pekarskih proizvoda, kobasica, posebno dimljene slanine i mesa;
  • prelazi najveću dopuštenu masu i nasljednost;
  • zlouporaba pušenja duhana i alkoholnih pića, uključujući pivo.

Koje su vam povišene razine LDL-a?

Ovo je crvena zastava koju možda imate:

  • procesi karakteristični za aterosklerozu;
  • angina pektoris;
  • hiperlipidemija;
  • neravnoteža u hormonskoj komponenti štitnjače;
  • upala hipofize;
  • ozbiljni problemi s jetrom i bubrezima;
  • stanje predinfarkta;
  • metabolički poremećaj (metabolizam);
  • teška trovanja alkoholom.

Razlozi koji utječu na smanjenje normalnih HDL vrijednosti:

  1. Uzimanje lijekova. Osobe koje pate od kroničnih bolesti prisiljene su uzimati sredstva koja poboljšavaju zdravlje, ali značajno narušavaju metabolizam lipida. Tu spadaju: anabolički steroidi i diuretici.
  2. Kronična oboljenja. Bolesti poput razne onkologije, dubokog oštećenja jetre (ciroza i hepatitis).
  3. Sjedeći i sjedeći život. Produljeno provođenje vremena ispred televizora i računala jamči sa 100% vjerojatnosti neverovatno povećanje razine ukupnog kolesterola i lipoproteina u krvi.
  4. Pogrešan i opasan način života, opterećen lošim navikama: pretilost, pušenje, alkohol, droga.

Simptomi koji subjektivno potvrđuju smanjenje koncentracije "dobrog" kolesterola u krvi:

  1. Nepravilan rad srca (aritmija). U ovom slučaju, osoba zapravo fizički čuje nepravilan rad, otkucaje svog srca.
  2. Dispneja. Nakon stresa ili pretjeranog vježbanja, pacijent očituje "efekt ribe" - nedostatak zraka ili često duboko, teško disanje.
  3. Bolno oticanje prstiju i nožnih prstiju.
  4. Pojava ksantoma na koži su ružičasto-žute naslage lipida.

Svi gore navedeni simptomi povezani su s ozbiljnim kršenjem opskrbe krvlju, zbog aterosklerotskih plakova formiranih u žilama.

Video o kolesterolu i njegovim funkcijama:

Kako podići dobar kolesterol i sniziti loš?

Bez sumnje je nemoguće smanjiti jednu vrstu na štetu druge i obrnuto..

Svaki od njih trebao bi biti unutar svog optimalnog pokazatelja.

Smatramo da nećemo otkriti posebnu tajnu i nećemo vam priopćiti senzacionalne vijesti ako kažemo da se potrebna razina dobrog kolesterola (HDL) može održavati konzumiranjem „zelene“ trave svaki dan: kupusa, brokule, celera, listova salate, cilantro, bosiljka. Bogati su antioksidansima, koji blagotvorno održavaju normalnu razinu HDL-a u tijelu..

U borbi protiv lošeg uzmite mrkvu, orašaste plodove, češnjak i luk kao svoje saveznike.

Mrkva je neprijatelj broj 1 za LDL i može biti u bilo kojem "tehnološkom" stanju: kuhana, sirova, sok, pire, cijela ili mljevena. Važna komponenta njega je pektin. Pektin veže otrove i toksine, uklanjajući ih iz tijela.

Neka bude pravilo jesti dvije mrkve dnevno. Nakon mjesec dana darujte krv na analizu - rezultat će vas šokirati i natjerati da skačete visoko od radosti.

Govoreći o korisnim svojstvima orašastih plodova, vrijedno je naglasiti prisutnost nezasićenih masnih kiselina u njima koje mogu razgraditi masti. Biljno ulje ima ista svojstva i kvalitete - posebno maslinovo ulje..

Dvije do tri češnja češnjaka ili četvrtina luka na večeri je prava količina za poraz lošeg kolesterola. Nije baš ugodan miris za druge? Što je za vas važnije miris ili zdravlje? Odgovor je očit - naravno, pozitivan je svakodnevni život..

Kada govorimo o luku - on podiže razinu HDL-a za gotovo 30%..

Nešto manje - za 20%, povećajte razinu mahunarki dobrog kolesterola: soja, grašak, grah, leća. Stopa potrošnje je čaša kuhanog graha ili graha. Ukusno, ali o korisnosti ne vrijedi razgovarati - i tako je sve jasno.

Malo o paradoksu "ribe". Ispada da je masna riba također vrlo, vrlo korisna: losos, losos, kiseli losos, pastrmka, ružičasti losos, bakalar.

Korisna svojstva masne ribe sadržana su u prisutnosti Omega-3 polinezasićene masne kiseline. Komponenta je ribljeg ulja. Riblje ulje i antioksidans gotovo su sinonim. Naravno, ova riba primjetno udara u novčanik. Ali bolje je da ne idete još jednom u kafić, već trošite novac na jačanje zdravlja..

Zobene pahuljice, pšenične i ražene mekinje, peciva od integralnog brašna ovih žitarica nezamjenjiv su proizvod u borbi protiv lošeg kolesterola.

Vjerojatno je nepotrebno govoriti o prednostima voća. Ali ne zaboravite na glikemijski indeks..

Vrijedi se prisjetiti što je to. Kao i uvijek, objašnjavamo na prstima - ovo je digitalni pokazatelj koji karakterizira učinak konzumiranog proizvoda, u ovom slučaju voća, na koncentraciju glukoze (šećera) u ljudskoj krvi.

To jest, koliko brzo i koliko će se šećer u krvi podići nakon konzumiranja voća.

U kontekstu teme našeg članka, najviše su korisni agrumi: naranče, mandarine, grejp, limun.

Ali ne zaboravite na naše voljene i drage jabuke. Najvrjednije od njih su zelene boje..

Uz gore navedene proizvode, u borbi za snižavanje razine kolesterola nesumnjivo su korisni:

  1. Čaj. Tanin koji sadrži vrlo je učinkovit u smanjenju razine lošeg LDL-a u krvi..
  2. Plodovi mora, alge spirulina, ječam, rižine mekinje, aktivni ugalj - sve su to vaše pomoćnice u čišćenju tijela.

Ali ne smijete ih uzimati kao panaceju, kao apsolutni recept za sve prilike..

Sve bi trebalo biti složeno, umjereno i u skladu s vašim tijelom.

Pored toga, mora se reći da je ovaj članak samo u svrhu pregleda i ne pretvara se u medicinske preporuke..

Sam algoritam liječenja može propisati samo kvalificirani liječnik na temelju dubinskog i sveobuhvatnog pregleda pacijenta..

Kolesterol - lipoprotein niske gustoće (LDL)

Lipoproteini male gustoće glavni su nosioci kolesterola (kolesterola) u tijelu. Kolesterol, koji je dio njih, smatra se "štetnim", jer ako je višak, povećava se rizik od pojave plaka u arterijama, što može dovesti do začepljenja i izazvati srčani udar ili moždani udar.

LDL, lipoproteini niske gustoće, LDL, LDL kolesterol, lipoprotein kolesterola niske gustoće, kolesterol beta-lipoprotein, beta-lipoproteini, beta-LP.

Engleski sinonimi

LDL, LDL-C, lipoprotein kolesterola niske gustoće, lipoprotein niske gustoće.

Kolorimetrijska fotometrijska metoda.

Mmol / L (milimol po litri).

Koji se biomaterijal može upotrijebiti za istraživanje?

Kako se pravilno pripremiti za studiju?

  1. Ne jesti 12 sati prije pregleda.
  2. Uklonite fizički i emocionalni stres i ne pušite 30 minuta prije studije.

Opće informacije o studiji

Holesterol (kolesterol, kolesterol) tvar je nalik masti koja je vitalna za tijelo. Ispravan znanstveni naziv ove tvari je "kolesterol" (završetak -ol označava da pripada alkoholima), međutim, naziv "kolesterol" postao je široko rasprostranjen u masovnoj literaturi, o čemu ćemo koristiti kasnije u ovom članku. Holesterol je uključen u stvaranje staničnih membrana u svim organima i tkivima tijela. Na temelju kolesterola stvaraju se hormoni koji su potrebni za razvoj tijela i provođenje reproduktivne funkcije. Žučne kiseline nastaju iz kolesterola, uz pomoć kojih se masti apsorbiraju u crijevima.

Kolesterol je u vodi netopljiv, pa se, da bi se kretao tijelom, "pakira" u proteinsku školjku, koja se sastoji od apolipoproteina. Rezultirajući kompleks (holesterol + apolipoprotein) naziva se lipoprotein. Nekoliko vrsta lipoproteina cirkulira u krvi, razlikujući se u udjelu njihovih sastavnih dijelova:

  • lipoproteini vrlo niske gustoće (VLDL),
  • lipoprotein niske gustoće (LDL),
  • lipoprotein visoke gustoće (HDL).

LDL kolesterol smatra se "lošim", jer kada je višak, na zidovima krvnih žila pojavljuju se plakovi, što može ograničiti kretanje krvi kroz žile, što prijeti aterosklerozom i značajno povećava rizik od srčanih bolesti (koronarna bolest, srčani udar) i moždani udar.

Jetra proizvodi dovoljnu količinu kolesterola za potrebe tijela, ali jedan dio dolazi iz hrane, uglavnom iz masnog mesa i masnih mliječnih proizvoda. Ako osoba ima nasljednu predispoziciju za visok kolesterol ili jede previše životinjskih masti, tada razina LDL u krvi može porasti na opasne razine.

Za što se istraživanje koristi?

  • Procjena vjerojatnosti ateroskleroze i srčanih problema (ovo je najvažniji pokazatelj rizika od bolesti koronarnih arterija).
  • Za praćenje učinkovitosti dijeta sa smanjenim životinjskim masnoćama.
  • Za praćenje razine lipida nakon uzimanja lijekova za snižavanje kolesterola.

Kada je predviđena studija?

Analiza za LDL obično je uključena u lipidni profil, koji također uključuje određivanje ukupnog kolesterola, VLDL kolesterola, HDL kolesterola, triglicerida i aterogeni koeficijent. Lipidogram se može propisati tijekom rutinskih preventivnih pregleda ili s povećanjem koncentracije ukupnog kolesterola, kako bi se utvrdilo zbog čega se povećava.

Općenito, lipidni profil preporučuje se osobama starijim od 20 godina barem jednom svakih 5 godina, ali u nekim slučajevima čak i češće (nekoliko puta godišnje). Prvo, ako je pacijentu propisana dijeta koja ograničava životinjske masnoće i / ili uzima lijekove za snižavanje kolesterola, tada se testiraju kako bi postigli da li postižu ciljeve LDL i ukupnog kolesterola i, posljedično, rizik od kardiovaskularnog sustava bolesti. I drugo, ako su u životu pacijenta prisutni jedan ili više čimbenika rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti:

  • pušenje,
  • određena dob (muškarci stariji od 45 godina, žene starije od 55 godina),
  • visoki krvni tlak (od 140/90 mm Hg),
  • visoki kolesterol ili kardiovaskularne bolesti u članova obitelji (srčani udar ili moždani udar u bliskom muškom rođaku mlađem od 55 godina ili ženi ispod 65 godina),
  • ishemijska bolest srca, prethodni srčani udar ili moždani udar,
  • dijabetes,
  • pretežak,
  • zloupotreba alkohola,
  • jesti puno hrane koja sadrži životinjske masti,
  • niska tjelesna aktivnost.

Ako je dijete u obitelji imalo slučajeve visokog kolesterola ili srčanih bolesti u mladoj dobi, tada se prvi put preporučuje uzimati lipidni profil u dobi od 2 do 10 godina..

Što rezultati znače?

Referentne vrijednosti: 0 - 3,3 mmol / l.

Koncept "norme" nije baš primjenjiv u odnosu na razinu LDL kolesterola. U različitim ljudima, u čijem životu postoji različit broj faktora rizika, norma LDL bit će drugačija. Studija za LDL kolesterol koristi se za utvrđivanje rizika od kardiovaskularnih bolesti, međutim, da bi se osoba tačno odredila, moraju se uzeti u obzir svi čimbenici.

Povećanje LDL kolesterola može biti rezultat nasljedne predispozicije (porodične hiperholesterolemije) ili prekomjernog unosa životinjskih masti. U većini ljudi s povišenim kolesterolom oba faktora su uključena u određenoj mjeri..

Razina LDL kolesterola može se procijeniti na sljedeći način:

  • manje od 2,6 mmol / l - optimalno,
  • 2,6-3,3 mmol / l - blizu optimalnog,
  • 3,4-4,1 mmol / l - granična visina,
  • 4,1-4,9 mmol / L - visoko,
  • iznad 4,9 mmol / l - vrlo visoko.

Mogući uzroci visoke razine LDL kolesterola:

  • kolestaza - zastoj žuči koji može biti uzrokovan bolešću jetre (hepatitis, ciroza) ili žučnim kamenjem,
  • kronična upala bubrega koja dovodi do nefrotskog sindroma,
  • kronično zatajenje bubrega,
  • smanjena funkcija štitnjače (hipotireoza),
  • loše liječen dijabetes melitus,
  • alkoholizam,
  • gojaznost,
  • rak prostate ili gušterače.

Snižena razina LDL kolesterola ne koristi se u dijagnostici zbog njegove niske specifičnosti. Ipak, njeni razlozi mogu biti:

  • nasljedna hipoholesterolemija,
  • teške bolesti jetre,
  • rak koštane srži,
  • pojačana funkcija štitnjače (hipertireoza),
  • upalne bolesti zglobova,
  • B12- ili anemija nedostatka folata,
  • uobičajene opekline,
  • akutne bolesti, akutne infekcije,
  • Kronična opstruktivna plućna bolest.

Što može utjecati na rezultat?

Koncentracija kolesterola se može povremeno mijenjati, to je normalno. Pojedino mjerenje ne odražava uvijek uobičajenu razinu, pa je ponekad možda potrebno ponovno analiziranje nakon 1-3 mjeseca.

Povećajte razinu lipoprotein kolesterola vrlo niske gustoće (VLDL kolesterol):

  • trudnoća (lipidni profil treba obaviti najmanje 6 tjedana nakon rođenja djeteta),
  • produljeni post,
  • stojeće darivanje krvi,
  • anabolički steroidi, androgeni, kortikosteroidi,
  • pušenje,
  • jesti hranu koja sadrži životinjske masti.

Smanjite razinu kolesterola VLDL:

  • ležati,
  • alopurinol, klofibrat, kolhicin, antifungalni lijekovi, statini, kolestiramin, eritromicin, estrogeni,
  • intenzivna fizička aktivnost,
  • dijeta koja sadrži malo kolesterola i zasićenih masnih kiselina i, obrnuto, bogata polinezasićenim masnim kiselinama.
  • Lipidogram se mora uzimati kada je osoba relativno zdrava. Nakon akutne bolesti, srčanog udara ili operacije, pričekajte najmanje 6 tjedana prije mjerenja kolesterola.
  • LDL kolesterol se obično izračunava pomoću sljedeće formule: LDL kolesterol = ukupni kolesterol - (HDL holesterol - TG (trigliceridi) / 2.2).
  • U SAD se lipidi mjere u miligramima po decilitru, u Rusiji i Europi u milimolima po litri. Preračunavanje se provodi u skladu s formulom XC (mg / dl) = XC (mmol / L) × 38,5 ili XC (mmol / L) = kolesterol (mg / dL) x 0,0259.
  • LDL kolesterol se obično izračunava na temelju rezultata drugih analiza uključenih u lipidni profil: ukupnog kolesterola, HDL kolesterola i triglicerida, druge vrste lipida koji čine lipoproteine. Češće se postiže prilično točan pokazatelj, međutim ako je razina triglicerida značajno povećana (> 10 mmol / l) ili je osoba pojela puno masne hrane prije uzimanja testa, rezultat možda nije potpuno točan. U ovom se slučaju LDL mjeri izravno.

LDL test krvi

Potpuna istina o kolesterolu - što znače HDL i LDL

"Kolesterol je loš. Potrebno je minimizirati njegovu potrošnju i smanjiti koncentraciju u krvi. " Ta je izjava čvrsto ušla u svijest većine ljudi daleko od medicine..

U stvari, bez ove tvari nemoguće je djelovati na jednu stanicu našeg tijela. Doznajmo kada se kolesterol pretvara iz potrebnog u štetnu tvar i kako možete suzbiti ovaj proces.

Pregled kolesterola

Prema kemijskoj formuli, odnosi se na kolesterol. Nastaje u jetri i crijevima (90%), a samo 10% dolazi iz hrane. Kolesterol je glavna supstanca metabolizma masti (isto što i glukoza u ugljikohidratima) i ima mnogo korisnih funkcija:

  • Ulazi u strukturu staničnih membrana svih stanica tijela, osigurava njihovo normalno funkcioniranje (jačina stanične stijenke i njezina propusnost ovise o kolesterolu).
  • Formiranje steroida (spolni i nadbubrežni hormoni), sinteza vitamina D.
  • U mozgu se potiče stvaranje novih sinapsi (veza) između neurona, stoga izravno utječe na sve kortikalne funkcije (pamćenje, pažnja, inteligencija).
  • Stimulira imunološki sustav (posebno njegovu borbu protiv mutiranih "karcinoma" stanica). Neutralizira mnoge toksine.

Sada je jasno zašto većina liječnika ne pozdravlja u potpunosti dijetu bez kolesterola. Dokazano je da stalan nedostatak neke tvari u tijelu povećava rizik od raka i Alzheimerove bolesti..

U krvi kolesterol ne cirkulira neovisno, već u kombinaciji s molekulama proteina (lipoproteini). Dolaze u visokoj, niskoj i vrlo niskoj gustoći. U biokemijskoj analizi određuju se HDL i LDL. Drugim riječima, nazivaju ih "dobrim" i "lošim" kolesterolom..

LDL test krvi

Molekulom ovog spoja dominira kolesterol i vrlo malo proteina. Normalno, ova molekula bi trebala jednostavno prenijeti kolesterol iz jetre, gdje se sintetizira, u stanice tijela..

Ako razina koncentracije premaši dopuštene granice, molekule se “prilijepe” za zidove posuda, sužavajući njihov lumen. Tako nastaju aterosklerotski plakovi. Zbog toga se LDL smatra "lošim" kolesterolom..

Potpuna suprotnost LDL-u. Oni prenose kolesterol u jetri, oduzimajući višak kolesterola iz zidova krvnih žila. HDL ima antiaterosklerotski učinak, pa se osoba s povišenom razinom takvog kolesterola može smatrati "osiguranom" od mnogih bolesti srca i krvnih žila.

Norma

Prilikom propisivanja analize na kolesterol liječnik pretpostavlja proučavanje svih frakcija metabolizma masti. Ovo je lipidni profil koji se razlikuje između muškaraca i žena..

Podatke dajemo u tablici.

Koeficijent aterogenosti izračunava se dijeljenjem HDL indeksa na LDL. Što je niže to bolje..

Test kolesterola

Istraživanje o kolesterolu danas je postalo rašireni screening. Omogućuje vam otkriti hiperkolesterolemiju u samoj početnoj fazi i propisati pravodobno liječenje koje smanjuje rizik od srčanih i moždanih udara..

indikacije

  • Povećanje krvnog tlaka iznad 140/90 mm Hg. Umjetnost. (Trajno).
  • Nepovoljna nasljednost (prisutnost kardiovaskularne patologije u rodbine).
  • Nakon srčanog udara i moždanog udara (redoviti pregled).
  • Loše navike (pušenje, pijenje alkohola).
  • Popratne bolesti - pretilost, dijabetes melitus, angina pektoris.
  • Ljudi s konstantno niskom razinom tjelesne aktivnosti.
  • Faktor dobi: muškarci stariji od 45 godina, žene stariji od 55 godina.
  • Ako jedete previše životinjskih masti i razina kolesterola vam je već povišena.

Trening

Svaka biokemijska analiza vrlo je osjetljiva na vanjske čimbenike. Da bi rezultat bio pouzdan, pridržavajte se ovih jednostavnih pravila:

  • Krv se uzima iz vene strogo na prazan želudac.
  • Alkohol se ne smije uzimati tri dana, pušiti sat vremena prije analize.
  • U roku od dva tjedna trebate prestati uzimati lijekove koji utječu na biokemijski sastav krvi: heparin, eritromicin, tetraciklin, adrenalin, anabolički steroidi, imezin, butadion, sulfonamidi, aminoglikozidi, difenin, salicilati. Potpuni popis treba provjeriti kod liječnika.
  • Izbjegavajte tešku fizičku aktivnost i stres prije ispitivanja.

Na povišenu razinu kolesterola u krvi utječu ne samo ateroskleroza, već i neke druge bolesti: hipotireoza, dijabetes melitus, kronični pijelonefritis i glomerulonefritis, zastoj žuči, kamenje ili tumori u gušterači.

Tumačenje rezultata

Lipidogram može otkriti i porast LDL i HDL i njihovo smanjenje. Razmotrite glavne razloge za svaki slučaj.

Podizanje LDL-a

Ovo je stanje najopasnije zbog rizika od kardiovaskularne patologije. "Loš" kolesterol se povisuje u sljedećim situacijama:

  1. Nasljedstvo. Obično je kod takvih ljudi mnogo rodbine pretrpjelo srčani udar ili moždani udar. No, faktor nasljedne predispozicije očituje se izraženom aterosklerozom samo ako su dijeta i način života narušeni.
  2. Ozbiljne bolesti srca i krvnih žila (ishemijska bolest srca, srčani udar, moždani udar u povijesti).
  3. Bolesti gušterače (dijabetes melitus, tumori, kronični pankreatitis).
  4. Alimentarni faktor. Velika količina životinjskih masti dovodi do trajnog nakupljanja kolesterola u jetri. Sustav transportnih proteina "djeluje u pojačanom načinu", kao rezultat, koncentracija LDL raste.
  5. Kronične bolesti jetre i bubrega, metabolička patologija (gihta), utjecaj toksina (alkoholizam, pušenje).
  6. Hormonske promjene u tijelu, koje nisu uvijek patološke. Dakle, tijekom trudnoće neznatno povećanje LDL-a smatra se normalnim..

Teški stres, dugotrajno gladovanje također dovode do hiperkolesterolemije, što je potpuno povezano s aterosklerozom. Tumačenje razloga povećanja LDL kolesterola uzima u obzir mnoge čimbenike (anamneza, kliničke manifestacije, dodatne metode ispitivanja).

Spuštanje LDL-a

Ako biokemijski test krvi pokaže smanjenje LDL-a, to nije znak izvrsnog zdravlja. Pad kolesterola u ovoj skupini ukazuje na ozbiljna odstupanja:

  • Mentalno oštećenje: depresija, smanjeno pamćenje i pažnja.
  • Kršenje proizvodnje spolnih hormona, sve do neplodnosti. Smanjen libido.
  • Rizik od moždanog udara. U ovom se slučaju aktivira faktor povećanja krhkosti krvnih žila, a ne njihova blokada aterosklerotskim plakovima.
  • Osteoporoza, pretilost.

Ljudsko tijelo je uravnotežen sustav, stoga promjena kolesterola u bilo kojem smjeru dovodi do bolesti.

Načini normalizacije kolesterola

Sve bolesnike zanima pitanje kako sniziti "loš" kolesterol. Metode se mogu podijeliti na medicinske i narodne.

Lijekovi za snižavanje LDL-a

  1. Statini - blokiraju enzime koji sudjeluju u sintezi kolesterola. Kao rezultat, ne proizvodi se tako intenzivno u jetri. Najpoznatiji su Rosuvostatin, Lipostat, Zovatin, Simgal i drugi.
  2. Lijekovi koji smanjuju apsorpciju kolesterola u crijevima - Ezetimibe.
  3. Derivati ​​vlaknastih kiselina (smanjuju sintezu LDL u jetri) - Tricor, Lopid.
  4. Moderni lijekovi protiv choleretic - Colestid, Questran. Osim toga mogu podići HDL.

U ovom su slučaju korisni biološki aktivni dodaci vitaminu E, folnom kiselinom, OMEGA-3, nikotinskom kiselinom, vitaminima B6 i B12..

Dijeta

Da biste stvorili optimalnu ravnotežu između LDL-a i HDL-a, morate ograničiti upotrebu neke hrane i obogatiti dijetu drugima. Korisna za normalizaciju kolesterola su:

  • Slana voda i morski plodovi, dijetalna perad (piletina, puretina).
  • Biljne masti (maslinovo i laneno ulje).
  • Zobena kaša, ječam, mahunarke.
  • orašasto voće.
  • Češnjak, začinsko bilje.
  • Soja.
  • Zeleni čaj.
  • Avokado, jabuke.

Među zabranjenom hranom vodeće su masti životinjskog podrijetla (posebno one sadržane u nusproizvodima - jetra, pluća), trebate ograničiti upotrebu jaja, masnih mliječnih proizvoda, rakova i školjki..

način

Adekvatna tjelovježba pomoći će snižavanju kolesterola. Bolje je vježbati svakodnevno ili žustro hodati nego iscrpljivati ​​se napornim treninzima u teretani, ali s vremena na vrijeme.

Pušenje i alkohol otežavaju borbu protiv visokog kolesterola.

Lipoproteini: vrijednost, dijagnoza, vrste i norme HDL, LDL, VLDL

Lipoproteini (lipoproteini) su složeni proteinski kompleksi koji sadrže holesteride, fosfolipide, neutralne masti i masne kiseline. Glavna uloga lipoproteina je transport lipida do perifernih organa iz jetre i obrnuto. Razvrstavanje lipoproteina provodi se gustoćom, a odstupanje njihovog indeksa u krvi može ukazivati ​​na različite patološke procese u jetri, endokrinim žlijezdama i drugim organima. Izrazi "lipoprotein" i "lipoprotein" praktički su međusobno zamjenjivi, a prijelaz s jednog imena na drugo ne bi trebao zbuniti čitatelja..

Kvantitativni pokazatelj spojeva kao što su beta-lipoproteini i HDL ima dijagnostičku vrijednost, količina lipoproteina ukazuje na stupanj razvoja abnormalnosti u različitim tkivima i sustavima. Lipoproteini se sastoje od estera kolesterola u jezgri i proteina, slobodnog kolesterola, triglicerida u okolnoj membrani.

Vrste lipoproteina

Klasifikacija i funkcija lipoproteina:

  • visoka gustoća 8-11 nm (HDL) - dostava kolesterola (CS) iz periferije u jetru,
  • niska gustoća 18-26 nm (LDL) - dostava kolesterola, fosfolipida (PL) iz jetre u periferiju,
  • srednja ili srednja gustoća 25-35 nm (LPSP) - dostava CL, PL i triacilglicerida iz jetre u periferiju,
  • vrlo niska gustoća 30-80 nm (VLDL) - dostava triacilglicerida i PL iz jetre u periferiju,
  • hilomikroni - 70-1200 nm - transport kolesterola i masnih kiselina iz crijeva u jetru i periferna tkiva.

Plazma lipoproteini također su klasificirani u pre-beta, beta i alfa lipoproteine..

Važnost lipoproteina

Lipoproteini se nalaze u svim organima, oni su glavna transportna opcija za lipide koji dostavljaju kolesterol u sva tkiva. Lipidi ne mogu samostalno obavljati svoju funkciju, stoga dolaze u kontakt s apoproteinima, stječući nova svojstva. Ta se veza naziva lipoproteini ili lipoproteini. Oni igraju ključnu ulogu u metabolizmu kolesterola. Hilomikroni vrše prijenos masti koje ulaze u probavni trakt zajedno s hranom. Lipoproteini vrlo niske gustoće prenose endogene trigliceride do mjesta njihove upotrebe, a LDL prenose lipide u tkiva.

Ostale funkcije lipoproteina:

  • povećavajući propusnost stanične membrane,
  • stimulacija imuniteta,
  • aktiviranje sustava zgrušavanja krvi,
  • isporuka željeznom tkivu.

Kolesterol ili kolesterol je masni alkohol topiv u lipidima koji ga transportiraju kroz krvožilni sustav. 75% kolesterola nastaje u tijelu, a samo 25% dolazi iz hrane. Kolesterol je ključni element stanične membrane i sudjeluje u stvaranju živčanih vlakana. Tvar je važna za normalnu funkciju imunološkog sustava, aktivira obrambeni mehanizam protiv stvaranja malignih stanica. Kolesterol je također uključen u proizvodnju vitamina D, spolnih i nadbubrežnih hormona.

Lipoproteini visoke gustoće potiču eliminaciju kolesterola iz krvi, čišćenje krvnih žila i sprečavanje takve uobičajene bolesti kao što je ateroskleroza. Njihova visoka koncentracija pomaže u sprečavanju mnogih patologija kardiovaskularnog sustava..

Lipoproteini male gustoće dovode do stvaranja aterosklerotskih plakova, koji ometaju normalnu cirkulaciju krvi, povećavajući rizik od patologija CVD-a. Povišen sadržaj lipoproteina niske gustoće alarmantan je signal koji ukazuje na rizik od ateroskleroze i predispoziciju za infarkt miokarda.

HDL (HDL) ili lipoproteini velike gustoće

Lipoproteini visoke gustoće odgovorni su za održavanje normalne razine kolesterola. Sintetiziraju se u jetri i odgovorni su za isporuku kolesterola u jetru iz okolnih tkiva na iskorištavanje.

Povišena razina lipoproteina visoke gustoće opaža se s patološkim promjenama hepatobilijarnog sustava: hepatozom, cirozom, intoksikacijom lijekovima ili alkoholom.

Smatra se da je snižena razina HDL-a s viškom nakupljanja kolesterola, što se događa na pozadini Tangerijeve bolesti (nasljedni nedostatak HDL-a). Češće, nizak HDL očitavanje ukazuje na aterosklerozu.

Tabela sadržaja HDL-a (mg / dl):

Visoka razinaod 60
srednji40-59
nizakdo 40 kod muškaraca, do 50 u žena

LDL (LDL) lipoprotein niske gustoće

Lipoproteini male gustoće prenose kolesterol, fosfolipide i trigliceride u periferne sustave iz jetre. Ova vrsta spoja sadrži oko 50% kolesterola i njegov je glavni prijenosni oblik..

Smanjenje LDL kolesterola nastaje zbog patologije endokrinih žlijezda i bubrega: nefrotski sindrom, hipotireoza.

Povećanje koncentracije lipoproteina niske gustoće nastaje zbog upalnih procesa, osobito s oštećenjem štitne žlijezde i hepatobilijarnog sustava. Visoke razine često se primjećuju u trudnica i tijekom infekcije.

Norma kod žena prema dobi (mmol / l):

mlađi od 19 godina1,5-3,8
20-301,5-4,2
30-401,8-4
40-502,04-4,9
50-602,4-5,6
60-702,4-5,5
nakon 702,4-5,5

Tablica norma LDL kolesterola u krvi za oba spola (mg / dl):

Vrlo visoka razinaod 190
Visok160-189
Umjereno povišen130-159
Blizu normalnog100-129
Normalanmanje od 100

VLDL i hilomikroni

Lipoproteini vrlo male gustoće uključeni su u isporuku endogenih lipida u različita tkiva iz jetre, gdje se i formiraju. To su najveći spojevi, drugi tek po veličini hilomikroni. Oni su 50-60% triglicerida i male količine kolesterola.

Povećanje koncentracije VLDL dovodi do zamućivanja krvi. Navedeni spojevi nazivaju se "štetnim" kolesterolom, koji izaziva pojavu aterosklerotskih plakova na vaskularnoj stijenci. Postupno povećanje ovih plakova dovodi do tromboze s rizikom od ishemije. Krvni test potvrđuje povećani sadržaj VLDL u bolesnika s dijabetesom i različitim patologijama bubrega.

Hilomikroni nastaju u stanicama crijevnog epitela i prenose masti iz crijeva u jetru. Većina spojeva su trigliceridi koji se u jetri razgrađuju da nastanu masne kiseline. Jedan dio njih prenosi se u mišićno i masno tkivo, dok drugi ulazi u vezu s albuminom u krvi. Hilomikroni vrše transportnu funkciju, prenoseći prehrambene masti i VLDLP spojeve za prijenos formirane u jetri.

Lipoproteini vrlo niske gustoće sadrže visoku koncentraciju kolesterola. Prodirejući u žile, oni se nakupljaju na zidu, izazivajući različite patologije. Kad se s poremećajima metabolizma njihova razina snažno poveća, pojavljuju se aterosklerotski plakovi.

Čimbenici povećanja beta-kolesterola

Povećanje LDL-a i VLDL-a događa se na pozadini sljedećih bolesti:

  • endokrine bolesti - disfunkcija štitne žlijezde, poremećena sinteza proizvodnje hormona nadbubrežne žlijezde,
  • kronični alkoholizam, intoksikacija tijela produktima razgradnje etanolom i nedostatak jetrenih enzima,
  • dekompenzirani dijabetes melitus,
  • unos velike količine zasićenih masnih kiselina s hranom, zajedno sa životinjskim mastima, prevladavanje "beskorisnih" ugljikohidrata u prehrani,
  • maligni procesi prostate i gušterače,
  • disfunkcija jetre, kolestaza, zagušenja, bilijarna ciroza i hepatitis,
  • kolelitijaza, kronične jetrene bolesti, benigne i zloćudne novotvorine,
  • metabolički sindrom, pretilost žene, taloženje masti u bedrima, trbuhu, rukama,
  • oštećena bubrežna funkcija, teško zatajenje bubrega, nefrotski sindrom.

Važno je testirati se na LDL i VLDL kada se pojavi niz sljedećih simptoma:

  • umjereno ili oštro debljanje, što je tipičan znak poremećaja metabolizma lipida,
  • stvaranje nodula na koži, ksantelazma koja se češće nalazi na kapcima, na obrazima,
  • nelagoda i bol u prsima, što je povezano s ishemijom, ovaj simptom ukazuje na aterosklerotske vaskularne lezije i ozbiljne poremećaje cirkulacije na pozadini stvaranja aterosklerotskih plakova,
  • oštećenje pamćenja, usporavanje reakcija, kao znak oštećenja žila na mozgu (vaskularna encefalopatija), postoji rizik od ishemijskog moždanog udara,
  • česta drhtanje ruku i nogu, osjećaj "puzanja trčanja", što ukazuje na taloženje kolesterola na vaskularnoj stijenki u donjim i gornjim ekstremitetima. To, pak, doprinosi pogoršanju živčanog trofizma i smanjenju osjetljivosti tipa polineuropatije, odnosno "čarapa" i "rukavica".

Ateroskleroza se odnosi na sistemske bolesti, jer se lezija odnosi na kršenje opskrbe krvlju svih unutarnjih organa. Sužavanje lumena krvnih žila patološka je pojava, u slučaju kada je uzrok nakupljanje kolesterola.

Dyslipoproteinemia

Što je dislipoproteinemija? To:

  • kršenje stvaranja lipoproteina,
  • neusklađenost između stvaranja lipoproteina i brzine njihove upotrebe. Sve to dovodi do promjene koncentracije u krvi različitih vrsta lijekova..

Primarna dislipoproteinemija nastaje zbog genetskog čimbenika, a sekundarna - rezultat negativnih vanjskih i unutarnjih čimbenika.

Analize i dijagnostika

Lipoproteini se određuju krvnim lipidnim testom. Istraživanje pokazuje trigliceride, ukupni kolesterol, lipoproteine ​​visoke i niske gustoće.

Lipidogram - glavna dijagnostička opcija za otkrivanje poremećaja metabolizma lipida.

Lipidna tablica profila (mmol / l):

Ukupni kolesterol3,1-5,2
trigliceridi0,14-1,83
Aterogeni koeficijentviše od 3

Za normalizaciju metabolizma masti potrebno je postići sljedeće pokazatelje:

  • ukupni kolesterol - do 5 mmol / l,
  • lipoproteini VP - više od 1 mmol / l,
  • lipoproteini NP - do 2 mmol / l,
  • trigliceridi - do 2 mmol / l,
  • aterogeni koeficijent - do 3 mmol / l.

Lipoproteini (lipoproteini) visoke i niske gustoće u krvi: što je, norma, povećanje

© Autor: Soldatenkov Ilya Vitalievich, liječnik opće prakse, posebno za SosudInfo.ru (o autorima)

Lipoproteini su složeni protein-lipidni kompleksi koji su dio svih živih organizama i nužna su sastavnica staničnih struktura. Lipoproteini obavljaju transportnu funkciju. Njihov sadržaj u krvi važan je dijagnostički test koji signalizira stupanj razvoja bolesti tjelesnog sustava.

Ovo je klasa složenih molekula koje mogu istovremeno sadržavati slobodne trigliceride, masne kiseline, neutralne masti, fosfolipide i kolesterol u različitim kvantitativnim omjerima..

Lipoproteini isporučuju lipide raznim tkivima i organima. Sastavljene su od nepolarnih masti smještenih u središnjem dijelu molekule - jezgri, koja je okružena ljuskom koja je formirana od polarnih lipida i apoproteina. Slična struktura lipoproteina objašnjava njihova amfifilna svojstva: istodobnu hidrofilnost i hidrofobnost tvari.

Funkcije i značenje

Lipidi igraju važnu ulogu u ljudskom tijelu. Nalaze se u svim stanicama i tkivima i uključeni su u mnoge metaboličke procese.

  • Lipoproteini su glavni transportni oblik lipida u tijelu. Budući da su lipidi netopljivi spojevi, oni sami ne mogu ispuniti svoju svrhu. Lipidi se u krvi vežu s proteinima - apoproteinima, postaju topljivi i tvore novu tvar koja se zove lipoprotein ili lipoprotein. Ova dva imena su ekvivalentna, skraćeno - LP.

Lipoproteini zauzimaju ključno mjesto u transportu i metabolizmu lipida. Hilomikroni prenose masti koje u organizam unose hranu, VLDL dostavlja endogene trigliceride na mjesto odlaganja, kolesterol ulazi u stanice uz pomoć LDL-a, HDL ima antiaterogena svojstva.

  • Lipoproteini povećavaju propusnost staničnih membrana.
  • LP, čiji je proteinski dio predstavljen globulinima, potiče imunitet, aktivira sustav zgrušavanja krvi i dostavlja željezo tkivima.

Klasifikacija

Plazma LP je razvrstana po gustoći (pomoću ultracentrifugacijske metode). Što je više lipida u molekuli LP, to je niža gustoća. Dodijelite VLDL, LDL, HDL, hilomikrone. To je najtačnija od svih postojećih klasifikacija lijekova, koja je razvijena i dokazana preciznom i prilično mukotrpnom metodom - ultracentrifugiranjem.

Veličine LP-a također su heterogene. Najveće su molekule klomikrona, a zatim smanjujući veličinu - VLDL, LPSL, LDL, HDL.

Elektroforetska klasifikacija lijekova vrlo je popularna među kliničarima. Pomoću elektroforeze izolirane su slijedeće klase lijekova: hilomikroni, pre-beta-lipoproteini, beta-lipoproteini, alfa-lipoproteini. Ova metoda temelji se na uvođenju aktivne tvari u tekući medij pomoću galvanske struje.

Frakcioniranje lijekova provodi se kako bi se utvrdila njihova koncentracija u krvnoj plazmi. VLDL i LDL su istaloženi heparinom, dok HDL ostaje u supernatantu.

Trenutno se razlikuju sljedeće vrste lipoproteina:

HDL (lipoprotein visoke gustoće)

HDL osigurava transport kolesterola iz tjelesnih tkiva do jetre.

HDL sadrži fosfolipide koji zadržavaju kolesterol u suspenziji i sprječavaju ga da napusti krvotok. HDL se sintetizira u jetri i osigurava obrnuti transport kolesterola iz okolnih tkiva u jetru na iskorištavanje.

  1. Povećanje HDL-a u krvi zabilježeno je kod pretilosti, masne hepatoze i bilijarne ciroze, alkoholne intoksikacije.
  2. Smanjenje HDL-a događa se s nasljednom Tangierovom bolešću, uzrokovanom nakupljanjem kolesterola u tkivima. U većini drugih slučajeva, smanjenje koncentracije HDL-a u krvi znak je aterosklerotičnog oštećenja krvnih žila..

Stopa HDL-a razlikuje se kod muškaraca i žena. U muškaraca vrijednost LP ove klase kreće se od 0,78 do 1,81 mmol / l, norma kod žena HDL - od 0,78 do 2,20, ovisno o dobi.

LDL (lipoprotein niske gustoće)

LDL su nositelji endogenog kolesterola, triglicerida i fosfolipida iz jetre do tkiva.

Ova klasa lijekova sadrži do 45% kolesterola i njegov je transportni oblik u krvi. LDL nastaje u krvi kao rezultat djelovanja enzima lipoprotein lipaza na VLDL. Sa svojim viškom, aterosklerotski plakovi se pojavljuju na zidovima krvnih žila.

Normalno, količina LDL je 1,3-3,5 mmol / L.

  • Razina LDL u krvi povećava se s hiperlipidemijom, hipotireoidizmom, nefrotskim sindromom.
  • Snižena razina LDL-a zapažena je kod upale gušterače, hepato-bubrežne patologije, akutnih zaraznih procesa, trudnoće.

infografika (povećanje na klik) - kolesterol i LP, uloga u tijelu i norme

VLDL (lipoprotein vrlo male gustoće)

VLDL nastaje u jetri. Oni prevoze endogene lipide sintetizirane u jetri od ugljikohidrata do tkiva.

To su najveći LP-i, niži u veličini samo hilomikronima. Oni su više od pola triglicerida i sadrže malu količinu kolesterola. Uz višak VLDL, krv postaje mutna i postaje mliječna.

VLDL je izvor "lošeg" kolesterola iz kojeg se formiraju plakovi na vaskularnom endotelu. Plakovi se postupno povećavaju, tromboza se pridružuje riziku od akutne ishemije. VLDL je porastao u bolesnika sa šećernom bolešću i bubrežnim bolestima.

Kilomikrone

Hilomikroni nisu u krvi zdrave osobe, a pojavljuju se samo kad je poremećen metabolizam lipida. Hilomikroni se sintetiziraju u epitelnim stanicama sluznice tankog crijeva. Oni prevoze egzogenu masnoću iz crijeva u periferna tkiva i jetru. Većina prenesenih masti su trigliceridi, kao i fosfolipidi i kolesterol. U jetri se, pod utjecajem enzima, razgrađuju trigliceridi i stvaraju se masne kiseline, od kojih se neke transportiraju u mišiće i masno tkivo, a drugi se dio veže na albumin u krvi.

kako izgledaju glavni lipoproteini

LDL i VLDL su visoko aterogeni - s visokim sadržajem kolesterola. Oni prodiru u zid arterija i nakupljaju se u njemu. S poremećajima metabolizma, razina LDL i kolesterola naglo raste.

Najsigurniji u odnosu na aterosklerozu su HDL. Lipoproteini ove klase uklanjaju kolesterol iz stanica i potiču njegov ulazak u jetru. Odatle, zajedno s žuči, ulazi u crijeva i napušta tijelo..

Predstavnici svih ostalih klasa lijekova dostavljaju kolesterol u stanice. Kolesterol je lipoprotein koji je dio stanične stijenke. Sudjeluje u stvaranju spolnih hormona, procesu stvaranja žuči, sintezi vitamina D koji je potreban za apsorpciju kalcija. Endogeni kolesterol sintetizira se u jetrenom tkivu, nadbubrežnim stanicama, crijevnim zidovima, pa čak i u koži. Egzogeni kolesterol ulazi u tijelo zajedno sa životinjskim proizvodima.

Dislipoproteinemija - dijagnoza koja krši metabolizam lipoproteina

Dislipoproteinemija se razvija kada su u ljudskom tijelu poremećena dva procesa: stvaranje lijekova i brzina njihove eliminacije iz krvi. Kršenje omjera LP-a u krvi nije patologija, već čimbenik u razvoju kronične bolesti, kod koje se arterijske stijenke zadebljaju, njihov se lumen sužava i krši se dotok krvi u unutarnje organe.

S povećanjem razine kolesterola u krvi i smanjenjem razine HDL-a, razvija se ateroskleroza, što dovodi do razvoja smrtonosnih bolesti.

Etiologija

Primarna dislipoproteinemija genetski je određena.

Uzroci sekundarne dislipoproteinemije su:

  1. Hypodynamia,
  2. Dijabetes,
  3. Alkoholizam,
  4. Disfunkcija bubrega,
  5. Hipotireoza,
  6. Zatajenje bubrega,
  7. Dugotrajna primjena određenih lijekova.

Koncept dislipoproteinemije uključuje 3 procesa - hiperlipoproteinemija, hipolipoproteinemija, alipoproteinemija. Dislipoproteinemija se javlja prilično često: svaki drugi stanovnik planeta ima slične promjene u krvi.

Hiperlipoproteinemija je povećani sadržaj LP u krvi zbog egzogenih i endogenih uzroka. Sekundarni oblik hiperlipoproteinemije razvija se na pozadini osnovne patologije. Kod autoimunih bolesti tijelo lijekove doživljava kao antigene na koje se stvaraju antitijela. Kao rezultat, nastaju kompleksi antigen-antitijela, koji su više aterogeni od samih lijekova..

    Hiperlipoproteinemija tipa 1 karakterizira stvaranje ksantoma - gustih čvorova koji sadrže kolesterol i nalaze se iznad površine tetiva, razvojem hepatosplenomegalije, pankreatitisa. Bolesnici se žale na pogoršanje općeg stanja, vrućicu, gubitak apetita, paroksizmalnu bol u trbuhu, pogoršanu nakon jela masne hrane.

Ksantomi (lijevo) i ksantelasme (u sredini i desno) - vanjske manifestacije dislipoproteinemije

Alipoproteinemija je genetski određena bolest s autosomno dominantnim načinom nasljeđivanja. Bolest se očituje povećanjem krajnika s narančastim cvjetom, hepatosplenomegalijom, limfadenitisom, slabošću mišića, smanjenim refleksima, hiposenzibilnošću.

Hipolipoproteinemija je nizak sadržaj LP u krvi, često asimptomatski. Uzroci bolesti su:

  1. Nasljedstvo,
  2. Nepravilna prehrana,
  3. Pasivan stil života,
  4. Alkoholizam,
  5. Patologija probavnog sustava,
  6. endokrinopatski.

Dislipoproteinemije su: organska ili regulatorna, toksigenska, bazalna - ispitivanje razine lipoproteina na prazan želudac, inducirano - istraživanje razine lipoproteina nakon jela, lijekova ili tjelesne aktivnosti.

Dijagnostika

Poznato je da je višak kolesterola vrlo štetan za ljudsko tijelo. Ali nedostatak ove tvari može dovesti do disfunkcije organa i sustava. Problem leži u nasljednoj predispoziciji, kao i u načinu života i prehrambenih navika..

Dijagnoza dislipoproteinemije temelji se na podacima iz anamneze bolesti, pritužbama pacijenata, kliničkim znakovima - prisutnosti ksantoma, ksantelasmi, lipoidnog luka rožnice.

Glavna dijagnostička metoda dislipoproteinemije je krvni lipidni test. Odredite koeficijent aterogenosti i glavne pokazatelje lipidnog profila - trigliceride, ukupni kolesterol, HDL, LDL.

Lipidogram je laboratorijska dijagnostička metoda koja otkriva poremećaje metabolizma lipida koji dovode do razvoja srčanih i krvožilnih bolesti. Lipidogram omogućuje liječniku da procijeni pacijentovo stanje, utvrdi rizik od razvoja ateroskleroze koronarnih, cerebralnih, bubrežnih i jetrenih bolesti, kao i bolesti unutarnjih organa. Krv se daje u laboratoriju strogo na prazan želudac, najmanje 12 sati nakon posljednjeg obroka. Dan prije analize alkohol je isključen, a sat vremena prije studije - pušenje. Uoči analize preporučljivo je izbjeći stres i emocionalno preopterećenje.

Enzimska metoda za ispitivanje venske krvi glavna je za utvrđivanje lipida. Uređaj popravlja uzorke prethodno obojene posebnim reagensima. Ova dijagnostička metoda omogućuje provođenje masovnih pregleda i dobivanje točnih rezultata..

Uzimanje testova za određivanje lipidnog spektra u profilaktičke svrhe, počevši od adolescencije, neophodno je jednom u 5 godina. Osobe starije od 40 godina to bi trebale činiti godišnje. Krvni test provodi se u gotovo svakoj okružnoj klinici. Pacijentima koji pate od hipertenzije, pretilosti, bolesti srca, jetre i bubrega propisuje se biokemijski test krvi i lipidni profil. Komplicirana nasljednost, postojeći faktori rizika, praćenje učinkovitosti liječenja - indikacije za propisivanje lipidnog profila.

Rezultati studije mogu biti nepouzdani nakon jela dan prije, pušenja, stresa, akutne infekcije, tijekom trudnoće, uzimanja određenih lijekova.

Endokrinolog, kardiolog, terapeut, liječnik opće prakse, obiteljski liječnik bavi se dijagnostikom i liječenjem patologije.

liječenje

Dijetalna terapija igra ogromnu ulogu u liječenju dislipoproteinemije. Pacijentima se preporučuje ograničiti konzumiranje životinjskih masti ili ih zamijeniti sintetičkim, da bi ih jeli do 5 puta dnevno u malim obrocima. Dijeta mora biti obogaćena vitaminima i dijetalnim vlaknima. Treba se odreći masne i pržene hrane, mesa zamijeniti morskom ribom, jesti puno povrća i voća. Opća terapija jačanja i dovoljna tjelesna aktivnost poboljšavaju opće stanje pacijenata.

slika: korisne i nezdrave "dijete" u smislu ravnoteže lijekova

Terapija za snižavanje lipida i antihiperlipoproteinemici namijenjeni su ispravljanju dislipoproteinemije. Usmjereni su na smanjenje razine kolesterola i LDL-a u krvi, kao i povećanje razine HDL-a..

Od lijekova za liječenje hiperlipoproteinemije pacijentima se propisuju:

  • Statini - "Lovastatin", "Fluvastatin", "Mevacor", "Zokor", "Lipitor". Ova skupina lijekova smanjuje proizvodnju kolesterola u jetri, smanjuje količinu unutarćelijskog kolesterola, razgrađuje lipide i ima protuupalni učinak..
  • Sekvestransi smanjuju sintezu kolesterola i uklanjaju ga iz tijela - "kolestiramin", "kolestipol", "kolestipol", "kolestan".
  • Fibrizira niže razine triglicerida i podiže razinu HDL - "Fenofibrat", "Ciprofibrate".
  • B vitamini.

Hiperlipoproteinemija zahtijeva liječenje lijekovima za snižavanje lipida "Kolesteramin", "Nikotinska kiselina", "Miskleron", "Klofibrate".

Liječenje sekundarnog oblika dislipoproteinemije je eliminiranje osnovne bolesti. Pacijentima sa šećernom bolešću preporučuje se promjena načina života, redovito uzimaju antihipoglikemijske lijekove, kao i statine i fibrate. U teškim slučajevima potrebna je inzulinska terapija. Uz hipotireozu, potrebno je normalizirati funkciju štitnjače. Za to, pacijenti prolaze hormonsku nadomjesnu terapiju..

Pacijentima koji pate od dislipoproteinemije preporučuje se nakon glavnog liječenja:

  1. Normalizirajte tjelesnu težinu,
  2. Dozirajte tjelesnu aktivnost,
  3. Ograničite ili isključite konzumaciju alkohola,
  4. Ako je moguće, izbjegavajte stres i konfliktne situacije,
  5. Prestati pušiti.